Pro média

kontaktní osoba pro média

Mgr. Alica Heráková
alica.herakova@gmail.com
+420 733 102 462

 TISKOVÁ ZPRÁVA

 

TZ: Ghettofest, pouliční festival pro všechny, rozezní Brno už tuto sobotu!

 

Už tuto sobotu 15. června ve 12.30 startuje v tzv. brněnském „Bronxu“ festival Ghettofest. Akce, která se již prvním ročníkem zapsala výrazně do kulturní mapy Brna, vznikala letos zcela dobrovolnicky s minimálními prostředky. Na programu to však poznat není. Všichni umělci vystupují za minimální honoráře.

 

 „Festival zahajujeme oficiálně již ve 12.30, dříve než loni,“ osvětluje letošní program mluvčí festivalu, Alica Heráková. „Program se naplnil takovým způsobem, že jsme začátek posunout museli. O to více si ale můžou návštěvníci festival užít.“

 

Od půl jedné startuje program na hlavní hudební stage, v budoucím parku Hvězdička na ulici Hvězdová. „Festival otevírá přerovská romská kapela Imperio, následují Gentle Irony Trio, Homoguru, Dusche, Zdeněk Bína a Jan Urbanec nebo festivaloví Bitumen beat,“ vypočítává koncertní program koordinátorka aktivit, Šárka Kropáčková.

 

Program doplňuje také přehlídka nové módní značky Gypsy mama, která spojuje tradiční romské odívání se streetovou módou. V rámci odborné části věnované minulosti lokality vystoupí spisovatelka Kateřina Tučková, stálou expozici otevře Muzeum romské kultury, součástí programu je i přehlídka dokumentů, divadlo, workshopy nebo výstava ve veřejném prostoru.
Silně zastoupená je i taneční sekce včetně dance battlu pro tanečníky z ulice, který zaštiťuje projekt Měníme věci kolem nás. Letošní novinkou je video-mapping. Unikátní 3D projekce na zeď bývalé káznice zakončí celý festival ve 22. hodin.

 

Ve festivalový areál se promění kromě budoucího parku Hvězdička také přímo ulice Bratislavská a Hvězdová. „Festival nabídne návštěvníkům veškerý komfort od toalet, přes aktivity pro děti až po občerstvení, včetně tradiční romské kuchyně nebo pojízdné kavárny,“ říká Šárka Kropáčková.

 

„Důležitá je pro nás i bezpečnost, spolupracujeme s policií a pomáhat nám budou desítky dobrovolníků. Je pro nás důležité, aby se návštěvníci cítili na festivalu dobře. Místa konání proto budeme před festivalem uklízet stejně jako po něm,“ dodává mluvčí festivalu. „Pomáhá nám také radnice Brno – sever.“

 

Letošní ročník vzniká s minimálním rozpočtem. Nově ho letos podpořil magistrát města Brna. Kromě menších dotací z veřejných a soukromých zdrojů se na financování podíleli významně také fanoušci. Na serveru kreativcisobě přispěli dohromady dvaceti tisíci korunami.

 

 

 


 

Festival Ghettofest

 

Je unikátní sociálně-kulturní koncept pouličního festivalu vytvořený přímo pro lokalitu brněnského „Bronxu“. Jeho hlavními motivy jsou otevření – ghetta, myslí jeho obyvatel i ostatních Brňanů. Ghettofest není proromský festival. Ghettofest je festival pro všechny! Jako takový je organizován lidmi, kteří v lokalitě žijí, žili nebo k ní mají úzký osobní vztah, Romy i Čechy. Letos proběhne 2.ročník. Vstupné na Ghettofest je dobrovolné.

 

 


Ghettofest 2012

  • 3000 návštěvníků, místních Romů i ostatních Brňanů
  • Jedinečná atmosféra bez jediného většího konfliktu
  • Průlomová kulturní akce v rámci česko-romského soužití
  • Pozitivně oceněná všemi návštěvníky, policií, samosprávou i médii

 

TZ Ghettofest 2013

STÁHNOUT

GF logo 2013

STÁHNOUT

Foto_Ghettofest_2012_1_Gabin Dvorak

STÁHNOUT

Foto_Ghettofest_2012_2_Gabin Dvorak

STÁHNOUT

Foto_Ghettofest_2012_3_Gabin Dvorak

STÁHNOUT

Foto_Ghettofest_2012_4_Gabin Dvorak

STÁHNOUT

TZ 2_Ghettofest_pouliu010dní festival pro všechny_rozezní Brno uu017e tuto sobotu

STÁHNOUT

GF final plakát

STÁHNOUT